فرونت پیج 5

بررسي علل خستگي


 

   خستگي پديده روحي و جسماني است. خستگي روحي ناشي از عدم تمايلات و انگيزه­ هاي رواني در انجام فعاليت­هاي مختلف است. در حالي که خستگي جسماني هم مي­تواند مکمل حالت رواني و هم متضاد با آن سبب بهبود خستگي شود. به طور کلي علل­هاي خستگي به شرح زير خلاصه مي­شود:

 

1.       معيوب بودن يک عضو يا بافت بدن

 

2.       نرسيدن اکسيژن کافي به بافت­ها به خصوص سلول­هاي عصبي و عضلاني

 

3.       اختلالات سيستم اعصاب مرکزي

 

4.       اختلالات سيستم هورموني

 

5.       کمبود مواد غذايي به عنوان منابع انرژي

 

6.       عدم تمرينات براي آمادگي جسماني

 

7.       عدم هماهنگي فعاليت­ها و تمرينات عادت شده با شرايط جديد

 

   موارد ذکر شده به عنوان علل خستگي عموميت دارد و عوامل ديگري نيز در بعضي افراد مشاهده مي­گردد که بناي فردي دارد. اغلب آن­ها ممکن است منشاء ژنيتکي داشته باشد. تشخيص و بهبود اين نوع موارد کمک بسيار مؤثري بر رفع حالت خستگي است.

 

با شناخت عوامل خستگي، راه­هاي پيشگيري ساده­تر مي­شود. با وجود اين که اساس خستگي به خصوصيات روحي و رواني فرد وابسته است. رفع خستگي­هاي ناشي از اختلالات جسماني و تطابق فعاليت­هاي فيزيولوژيک با هماهنگي اعضاء شرکت کننده در اين پديده مي­تواند محوري براي بهبود حالات روحي رواني حالات روحي رواني باشد.

 

  به ياد داشته باشيد، خستگي را بايستي بدون وقفه در تمرينات ورزشي با روش­هاي مناسب برطرف نمود. همان طوري که انتظار مي­رود خستگي يک فرآيند چند منظوره پيچيده است و چنان چه برطرف نشود، ادامه تمرينات مسائل فيزيولوژيک حاصل از خستگي را پيچيده­تر مي­نمايد. مهم­ترين روش رفع خستگي انجام تمرينات بيشينه با تمام توان در دفعات و زمان­هاي متناوب است. حال با کاهش راندمان و بازده کار در محدوده 60-40% خستگي پديدار نمي­گردد.

مربیگری فوتبال با وبسایت فوتبالجی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نقشه سایت

شما اینجا هستید: صفحه اصلیمطالب آموزشی فوتبالآسیب های ورزشیمحدوده ی زمانی آسیب دیدگی ها در فوتبال
Go to top