آيا استرس بر بازي شما اثر مي‌گذارد؟


تأثير استرس بر بازي ورزشكاران يك موضوع نگران كننده منطقي براي بيشتر مربيان و ورزشكاران مي‌باشد. چه ما متوجه باشيم و چه نباشيم، احساسات ما روي همه سلول‌هاي بدن ما اثر مي‌گذارند. استرس اغلب واكنش‌هاي احساسي منفي ايجاد مي‌كند. يكي از راه‌هاي مقابله با استرس، آشنايي با اثرات جسمي و روحي آن است، براي همين آزمون ذيل به عنوان اولين قدم در آشنايي و مقابله با تأثيرات مضر استرس بر بازي ورزشكاران، طراحي شده است.
به جملات زير با «درست يا نادرس» پاسخ دهيد.

 1. 1.    ورزشكاران معمولاً تحت فشار شديد استرس، ميدان توجه وسيعي دارند.
 2. 2.    وقتي كه استرس براي دفاع طبيعي بدن در برابر يك خونريزي مرگبار ايجاد مي‌شود، ما اغلب احساس ناخوشايندي داريم
 3. 3.    تنها ورزشكاران تازه كار گرفتار استرس مي‌شوند.
 4. 4.    استرس بالا هميشه مانع تفكر منطقي و شفاف است.
 5. 5.    ابتلا به بيماري‌هاي معده و برگشت غذا در زمان عصبانيت، يكي از راه‌هايي است كه بدن به كمك آن شما را از اين كه تحت استرس هستيد، آگاه مي‌سازد.
 6. 6.    كافئين تأثيرات روحي و جسمي استرس را زياد مي‌كند.
 7. 7.    پاسخ بدن به استرس كه اصطلاحاً پاسخ جنگي يا پرواز ناميده مي‌شود، به ما اجازه مي‌دهد كه كارهاي مافوق بشري انجام دهيم.
 8. 8.    تنها زماني كه «استرس خوب» است، زماني است كه استرس نداريم.
 9. 9.    آه كشيدن، وقتي بسيار خسته هستيم، آرام‌بخش‌تر از آه نكشيدن است.
 10. 10.  تحت فشار استرس ورزشكاران اغلب به بهترين رفتاري كه ياد گرفته‌اند، رجوع مي‌كنند.

كليد پاسخ

 1. نادرست

استرس شديد، توجه و تمركز ورزشكاران را كاهش مي‌دهد؛ اغلب در حد ميدان بينايي. همچنان ممكن است باعث شود توجه آنان بر روي مراحل دروني تفكر متمركز شود كه اين باعث خفگي تحت فشار استرس خواهد شد.

 1. 1.    درست

يكي از پاسخ‌هاي جسمي بدن در برابر استرس، خروج خون از رگ‌هاي كوچك نزديك پوست است. اين امر نوعي دفاع در برابر خونريزي مرگبار زخم‌هاست ولي به پوست احساس ناخوشايندي خواهد داد.
نادرست

 1. 1.    ورزشكاران سرآمد هم، به اندازه ديگران در برابر استرس واكنش‌هاي عصبي دارند اما در مقايسه با ساير ورزشكاران واكنش‌هاي آنان مثبت‌تر و مفيد است.
 2. 2.    درست

تفكر واضح در شرايط استرس بسيار مشكل است، براي همين تمام مربيان و ورزشكاران بايد تمرين كنند كه چه كاري انجام دهند و چگونه به موقعيت‌هاي پرفشار پاسخ دهند.
5. نادرست
به منظور آمادگي براي فعاليت‌هاي شديد مثل جنگيدن و يا فرار كردند، خون بيشتري در دسترس ماهيچه هاي بدن قرار مي‌گيرد، بنابراين سيستم گوارشي از كار مي‌افتد. در طول اين دوره اسيد معده شما باعث تهوع مي‌شود نتيجه آن خروج مواد غذايي است. اين يك واكنش طبيعي نسبت به استرس است.
6. درست
به نظر مي‌رسد كه كافئين اثرات جسمي و روحي استرس را افزايش مي‌دهد، با توجه به اين امر ورزشكاران و مربيان بايد از مصرف مشتقات كافئين قبل از قرار گرفتن در شرايط استرس‌زا خودداري كنند.
7. نادرست
استرس چنان نيرويي در اختيار ما قرار نمي‌دهد كه فوق‌العاده باشيم.
8. نادرست
تعدادي از استرس‌ها هم خوب هستند. براي مثال اولين روز كا با يك تيم جديد استرس را همراه خواهد داشت كه بيشتر ورزشكاران از آن لذت مي‌برند. مثال ديگر از استرس مثبت تمرين روحي و جسمي است. همه ورزشكاران تحت فشار استرس قرار مي‌گيرند. وقتي كه در طول تمرين سعي مي‌كنند خودشان را به سمت بهتري سوق دهند تا بدنشان با تقاضا سازگاري بيشتري پيدا كند و قوي‌تر شوند، استرس را تجربه مي‌كنند.
9. درست
به دلايل زيادي آه كشيدن هنگامي كه خسته هستيد بسيار آرام‌بخش است. اين روش جزئي از روش‌هاي آرام‌بخش جانبي است كه در تمرينات مربوط به تنفس انجام مي‌شود.
10. درست
در شرايط استرس‌زا ورزشكاران اغلب رفتاري را در پيش مي‌گيرند كه براي آنها آشناست و با آن راحت هستند. اين يكي از دلايلي است كه ايجاب مي‌كند ورزشكاران مهارت و روش‌هاي جديد را در دوران استراحت‌هاي فصلي خود، ياد بگيرند.
در نتيجه واكنش شما، استرس روي تك تك سلول‌هاي بدن‌تان اثر خواهد گذاشت. بدون توجه به اين كه اين امر منطقي و يا واهي باشد، واكنش شما يكسان خواهد بود. هر كدام از ما يك ساعت زنگ زنگ‌دار طبيعي در بدن خود داريم كه گاه به طور خودكار خاموش مي‌شود، چه بخواهيم و چه نخواهيم.
واكنش ما به استرس زماني كه در حال برخورد با يك ماشين هستيم باارزش خواهد بود و وقتي كه در حال تمركز بر روي يك بازي هستيم مضر. با شناخت نوع واكنش، ورزشكاران مي‌توانند واكنش‌ها و پاسخ‌هاي خود را مثبت‌تر و طبيعي‌تر نمايند.

 

پرستو افشاريان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نقشه سایت

شما اینجا هستید: صفحه اصلیمطالب آموزشی فوتبالروانشناسی ورزشی

گالری تصاویر

Go to top