خصوصیات روانی قهرمانان

       روانشناسان 11خصوصیت روانی را که نقش کلیدی در موفقیت ورزشی ایفا می کنند تعیین کرده اند.چندتا از انها در شما وجود دارد؟

1-انگیزه

انگیزه مرکبی را تهیه می کند که یک ورزشکار را به سمت موفقیت حمل می کند.ورزشکاران موفق برای پیشرفت رقابت و برد دارند.هیچ کس نمی تواند بهترین باشد بدون اینکه انگیزه بهترین شدن در وجود او باشد.انگیزه ی شما چقدر قوی است؟

2- پر تکاپو بودن

برنده ها بیش از انکه منتظر وقوع اتفاقها باشند خود انها را ایجاد می کنند.انها مسئولیت می پذیرند.با قدرت فعالیت می کنند و نتایج را رقم می رنند.انها نظرات و افکار خود رابا قدرت اظهار می کنند و حضور خود را محسوس جلوه می دهند.ایا شما ورزشکاری پر تکاپو هستید؟

 

3- اراده

اراده برنده ها را می سازد.خودداری از پذیرش شکست یا فرار از آن پا فشاری بر سعی وسعی دوباره تمایل بر تمرینات سخت و طولانی ازصفات ورزشکاران با اراده است. ورزشکاران با اراده در سعی خود برای پیشرفت و پیروزی بی رحم هستند.ایا شما رقیبی با اراده هستید؟

 

4- پذیرش مسئولیت

برنده ها  مسئولیت فعالیتی را که انجام میدهند می پذیرند.انها اشتباهات خود را پذیرفته و دیگران را سرزنش نمی کنند و یا بهانه نمی آورند.ایا شما مسئولیت شخصی را می پذیرید؟

 

5- رهبری

برنده ها تمایل دارند که از ایفای نقش رهبری لذت ببرند. زمانی که رهبری لازم است انها یک گام پیش گذاشته ومسئولیت می پذیرند. انها افرادی پویا هستند که دوست دارند به منظور کنترل موقعیتهای گوناگون بر افراد تاثیر بگذارند.ایا شما تمایل دارید که رهبری کنید؟

 

6- اعتماد به نفس

اعتماد به نفس برنده ها را ایجاد می کند.برنده ها به توانایی های خود اطمینان داشته ومیتوانند قاطعانه فعالیت کنند. انها باور دارند که میتوانند به صورت موفقیت آمیزبا چالشها روبرو شوند و موقعیتهای غیره منتظره را اداره نمایند. انها هرگز در توانایی های خود شک نمی کنند. ایا شما خود را باور دارید؟

 7- کنترل احساسات

کنترل احساسات توانایی حفظ آرامش یا فعال کردن احساسات می باشد. ورزشکاران موفق می توانند فشاری را که در ورزشهای رقابتی بر انها وارد می شود کنترل کنند. انها خونسرد باقی می مانند به سرعت با شرایط وفق پیدا میکنند و با کلمات یا حرکات بد ناراحت نمی شوند. انها بدون توجه به شرایط محیطی بهترین عملکرد خود را ارائه می دهند.ایا شما در زیر فشار خونسرد می مانید؟

 

8- قدرت روانی

قدرت روانی عاملی تعیین کننده در موفقیت ورزشکاران میباشد. برنده ها میتوانند انتقادهای شدید و یا تمرینات اختصاصی بشیار مشکل را که مربی برایشان در نظر گرفته بپذیرند. انها توان روحی خود را پس از شکست به سرعت باز مییابند و هنگام برخورد با ناملایمات زمین نمی خورند . ایا  شما انتقادهای شدید را می پذیرید؟

 

9- پذیرش نظرات مربی

برنده ها به مربی و فرایند مربیگری احترام میگذارند. انها میدانند که نقش مربی در توسعه و پیشرفت آنها به عنوان یک ورزشکار مهم است انها پذیرای نصایح مربی هستند و از آن پیروی میکنند.آیا  شما پذیرای نظرات مربی خود هستید؟

 

10- وظیفه شناسی

برنده ها استانداردهای بالایی در شخصیت خود دارند.آنها احساس عمیقی نسبت به وظیفه خود دارند و می دانند که یک تیم برای موفق شدن باید نظم داشته باشد. آنها منافع تیم را در اولویت قرار می دهند و قوانین را بخاطر منافع شخصی زیر پا نمی گذارند. آیا  شما به حد کافی وظیفه شناس هستید؟

 

11- اعتماد کردن

برنده ها با ایمان هستند. انها ارزش وخوبی ظاهری افراد را می پذیرند و میدانند که اعتماد دو طرفه عامل اصلی در ساختن اتحاد و روحیه تیمی می باشد. ورزشکارانی که به دیگران اعتماد میکنند همکاری وارتباط بهتری با مربیان و هم تیمی های خود دارند. ایا شما به افراد دیگر اعتماد می کنید؟

(منبع: وبسایت کمیته ملی المپیک آمریکا) با تشکر سایت فوتبالجی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

نقشه سایت

شما اینجا هستید: صفحه اصلیمطالب آموزشی فوتبالروانشناسی ورزشیخصوصیات روانی قهرمانان

گالری تصاویر

Go to top